Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p2zawiercie@zawiercie.eu

32 67 226 10

Zdjęcie

Odkryj z nami świat przedszkolaka

Grupy

Pszczółki

Jak przekonać dziecko do założenia maseczki ochronnej

Jak przekonać dziecko do założenia maseczki ochronnej

♥      ♥   Drodzy Rodzice jak wiadomo obowiązek noszenia maseczki wprowadzono od czwartku 16 kwietnia .Przedstawiam artykuł jak można przekonać dziecko do noszenia maseczki 

O słuszności obowiązkowego noszenia maseczek ochronnych nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak jak wytłumaczyć dziecku, że wychodząc na spacer musi zakładać coś na twarz? Jak je przekonać do założenia maseczki?

Dzieci do 4. roku życia są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek w czasie pandemii koronawirusa, ponieważ jest to dla nich niebezpieczne. Jednak starsze dzieci muszą zasłaniać twarz w przestrzeni publicznej.Wytłumaczenie dziecku, że musi założyć maseczkę ochronną to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z dzieckiem, które cierpi na zaburzenia integracji sensorycznej.

Nie wszystkie dzieci są w stanie zrozumieć zaistniałą sytuację, więc noszenie maseczek jest dla nich nowym i dziwnym zjawiskiem. Mogą nie zgadzać się na założenie maski, dodatkowo wszelka ingerencja w obrębie twarzy może powodować stres i zachowania opozycyjne.

Szczególny problem może pojawić się u dzieci z wyzwaniami rozwojowymi, w tym z  autyzmem, ponieważ bardzo często borykają się z zaburzeniami integracji sensorycznej. Nadwrażliwość dotykowa może powodować nieprzyjemne doznania w obrębie twarzy podczas zakładania i noszenia maseczki przeciwwirusowej.

Dla większości dzieci - nie tylko tych z zaburzeniami, noszenie maseczki może być trudne, dlatego postarajmy się o wykonanie maseczki z naturalnego, przyjemnego a zarazem ochronnego materiału. Maseczka powinna być idealnie dopasowana do twarzy dziecka, by nie powodowała zbędnego ucisku lub uwierania.Warto też uszyć lub zmodyfikować zakupioną maseczkę pod preferencje i zainteresowania dziecka - doszyć/dokleić wizerunek ulubionego bohatera z bajki, zakupić maseczkę w ulubionym kolorze.Rozmawiajmy z dzieckiem o obecnej sytuacji, oczywiście nie wzbudzając niepotrzebnego lęku. Zwróćmy uwagę dziecka na inne osoby podczas spaceru, które też noszą maseczki. Nagradzajmy dziecko za noszenie maseczki - chwalmy słownie za wspólne wyjście, dla dziecka jest to nowa sytuacja do której musi się dostosować.Aby dziecku było raźniej wykonajmy maseczkę dla ulubionego pluszaka, maskotki, lalki, zabawki.

Starajmy się wychodzić z dzieckiem w maseczce na początku na kilka minut, by mogło powoli przyzwyczajać się do materiału i doznań dotykowych podczas noszenia maski.

Nie zakładajmy maseczki na siłę, niech dziecko zrobi to samo, najlepiej przed lustrem by mogło kontrolować wzrokowo czynności. Nie zawsze uda się za pierwszym razem - wymagać będzie to czasu i systematyczności. Starajmy się nie poddawać, rozmawiajmy z dzieckiem, starajmy się zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju by nie czuło presji.

W przypadku dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, szczególnie z nadwrażliwością dotykową, wprowadźmy w codzienne rytuały stymulację w obrębie twarzy oraz masaże i stymulacje dotykową dłoni i stóp (zabawy z piłkami sensorycznymi, produktami spożywczymi, piaskiem kinetycznym, plasteliną, zabawy paluszkowe i masażyki). Jeśli dziecko jest objęte terapią, warto skonsultować się z terapeutą prowadzącym, który przekaże wskazówki dostosowane do potrzeb i możliwości indywidualnych dziecka.

Ponadto zaburzenia sensoryczne to również bardzo często nadwrażliwość węchowa. Maseczki materiałowe zazwyczaj maja bardzo specyficzny zapach, który dzieci z nadwrażliwością węchową odczuwają intensywniej. Dlatego przed pierwszym użyciem należy maseczkę wyprać w proszku, którego zapach dziecko zna i akceptuje lub porządnie ją wywietrzyć, aby pozbyć się zapachu nowości.

♥     ♥    ♥   

20

KWI

2020

435

razy

czytano

p2zawiercie.pl

Zdjęcie
Logo serwisu.

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Marszałkowska 28
woj. Śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

p2zawiercie@zawiercie.eu
32 67 226 10

Logo serwisu.
Zdjęcie: .

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia