Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p2zawiercie@zawiercie.eu

32 67 226 10

Zdjęcie

Odkryj z nami świat przedszkolaka

Grupy

Archiwum

Wróbelki 2022/2023

Międzynarodowy Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi

WITAJCIE DRODZY RODZICE I KOCHANE DZIECI

smiley

DZIŚ DZIEŃ WYJĄTKOWY PONIEWAŻ ŚWIĘTO MA  NASZA PLANETA ZIEMIA.

22 KWIETNIA OBCHODZIMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

yes

 

 

smileyNAJPIERW KILKA SŁÓW DO RODZICÓW...

 

22 kwietnia 1970 odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Zorganizowano masowe protesty, w których udział wzięło ponad 20 milionów Amerykanów. 2 grudnia 1970 roku powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano wiele aktów prawnych mających na celu ochronę zagrożonych gatunków czy walkę o zrównoważone środowisko.

W 1990 roku zorganizowano pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemi, do którego obchodów przyłączyło się 200 milionów ludzi ze 141 krajów.

Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, które przypomina nam o tym, że walka o dobro naszej planety wciąż trwa i każdy z nas może przyłączyć się do pokojowej batalii. I dlatego Dzień Ziemi powinien trwać przez cały rok, bo w trakcie 365 dni mamy szansę zrobić coś dobrego dla siebie i Ziemi.

Międzynarodowy Dzień Ziemi - 12 kroków, które możesz podjąć już teraz

Areta Szpura, ekologiczna aktywistka i autorka książki "Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety" przekonuje, że rewolucja na poziomie makro musi zacząć się od jednostek. Metoda #babysteps, czyli małych kroków zmieniających nasze codzienne nawyki na bardziej ekologiczne, pozwoli nam w dłuższej perspektywie dostrzec obszary, które możemy zmienić. Dzień Ziemi musimy celebrować każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku. Co możesz zmienić już teraz?

  1. Dzień bez samochodu - przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.

  2. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.

  3. Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę. W wielu miastach znajdziesz sklepy, które sprzedają produkty, które możesz zapakować do swoich pojemników.

  4. Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki (możesz uszyć je np. z firanki)

  5. Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Zajrzyj na Instagram pod #zdrugiejszafy, akcji zainicjowanej przez autorkę bloga Szafa Sztywniary. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.

  6. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.

  7. Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.

  8. Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień. Naucz się gotować z resztek.

  9. Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.

  10. Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa niż zalecają dietetycy. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, zostań fleksitarianinem i jedz mięso raz w tygodniu.

  11. Pij filtrowaną wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!

  12. Szukaj wielorazowych zamienników. Podpaski czy tampony możesz zamienić na kubeczek menstruacyjny, płatki kosmetyczne na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa. Nie kupuj kawy w jednorazowym kubku, miej przy sobie własny (wiele kawiarni daje rabat za kawę do własnego kubka). Nie korzystaj z jednorazowych sztućców i słomek, kupuj papier toaletowy z recyklingu, zrezygnuj z papierowych ręczników.

 

smileyTERAZ KILKA SŁÓW DO DZIECI:

 

DZIEŃ ZIEMI możemy świętować w wyjątkowy sposób, np.:

 

- ORGANIZUJEMY PRZYJĘCIE - PrzygotUJ zdrowe smakołyki (często tematycznie związane ze świętem), baw się eko-zabawkami, przeglądaj książeczki dotyczące środowiska.

- NASZE CELE - Stwórzcie w rodzinie listę celów, które wszyscy członkowie chcą osiągnąć, i które odnoszą się do środowiska (np. segregacja odpadów, zbieranie nakrętek, posiłki na bazie sezonowych warzyw i owoców, zbudowanie karmnika dla ptaków, rower zamiast auta) . Listę przyczepiamy w widocznym miejscu, np. na lodówce, tak byśmy pamiętali o naszych założeniach. Co kilka tygodni weryfikujcie postępy w dążeniu do celu. Inny pomysł: kapsuła czasu. Najpierw świetnie się bawimy przy jej tworzenie, następnie umieszczamy w niej nasze cele i marzenia. W przyszłym roku wyjmujemy kapsułę (albo odkopujemy) i weryfikujemy postępy.

- MAŁE DZIEŁA SZTUKI- tworzymy je z odpadów, materiałów nadających się do recyklingu, np. kolaże ze skrawków materiałów czy kwiaty z wytłaczanek na jaja. Przyda się także karton po soku, słoiki, gazety, pudełka, z których możemy wyczarować scenę teatralną dla lalek czy robota w słoiku.

- ŚWIĘTUJMY CODZIENNIE- Wiemy, wiemy – każdy tak mówi. Często rzucamy słowa na wiatr, ale nawet drobne zmiany na lepsze się liczą: gaszenie światła, zakupy u lokalnych sprzedawców, ograniczenie korzystania z samochodu mogą mieć duże znaczenie w dłuższej perspektywie.

 

TERAZ NIESPODZIANKA DLA WSZYSTKICH!!!

smileysmileysmiley

W ZAŁĄCZNIKU PONIŻEJ DODAŁAM PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ

NA TEMAT DZISIEJSZEGO ŚWIĘTA.

ZAPRASZAM WSZYSTKICH I TYCH DUŻYCH I MAŁYCH

DO ZAPOZNANIA SIĘ Z ZAWARTYMI TAM TREŚCIAMI.

 

Ale…

 

...to nie wszystko- jeśli jesteś prawdziwym PRZYJACIELEM NASZEJ PLANETY w załącznikach czeka na CIEBIE wyjątkowy DYPLOM

heart

ŻYCZĘ PRZYJEMNEGO EKO-DNIA

22

KWI

2020

681

razy

czytano

p2zawiercie.pl

Zdjęcie
Logo serwisu.

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Marszałkowska 28
woj. Śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

p2zawiercie@zawiercie.eu
32 67 226 10

Logo serwisu.
Zdjęcie: .

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia