Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p2zawiercie@zawiercie.eu

32 67 226 10

Zdjęcie

Odkryj z nami świat przedszkolaka

Grupy

Pszczółki

Teatr w życiu dziecka

Teatr w życiu dziecka

Byłem w teatrze, byłem w teatrze i zapomniałem o świecie całym. Bo tam na scenie wszystko bogatsze, świat zza kurtyny ma blask wspaniały. „Byłem w teatrze”,

 Czesław Janczarski

Drodzy Rodzice w tym tygodniu z dziećmi rozmawiamy o teatrze dlatego do Was kieruję kilka słów na temat jak ważny dla naszych dzieci jest kontakt z teatrem . Jak wiadomo w obecnej sytuacji nie ma możliwości wybrania się do teatru ale kilka wskazówek na przyszłość mam nadzieję się przyda. Zachęcam do wybrania się z dziećmi do teatru a jest to nie lada wyzwanie ponieważ w naszym mieście  nie mamy  teatru. Może to być zatem wspaniała wycieczka dla całej rodziny oczywiście po ustąpieniu epidemii.

Są takie chwile w dzieciństwie, które pamięta się przez całe życie. Niewątpliwie jedną z nich może być pierwsza wizyta w teatrze. Magia tego wyjątkowego miejsca, jego szczególny nastrój powodują, że kontakt z czymś tak niezwykłym i tajemniczym pozostaje głębokim doświadczeniem estetycznym i emocjonalnym zapadającym w pamięć na długie lata. Teatr to zaczarowane miejsce, które wraz z odsłonięciem kurtyny odkrywa przed dziećmi swoje magiczne sekrety. Wciąga małego widza w fantastyczny świat, błyskawicznie uruchamia wyobraźnię, pozwalając tym samym najmłodszym na odbycie niecodziennej podróży pełnej wrażeń, niezwykłych przygód i niezapomnianych emocji. Ani kino, ani spektakl telewizyjny, słuchowisko radiowe, nawet czytana bajka nie pozwalają na bycie z bohaterami tak blisko, niemalże na wyciągnięcie ręki, jak teatr. 

Sztuka może odegrać bardzo ważną rolę w rozwoju społecznym i psychicznym małego dziecka. Dlatego zamiast biegać z maluchem na zajęcia dodatkowe, kursy językowe i martwić się, czy z obecnym poziomem IQ dostanie się do Mensy, postaw na teatr. I podaruj latorośli odrobinę artystycznego luzu.

Z rozwijającą wyobraźnię fabułą i intrygującymi bohaterami dzisiejszy teatr dziecięcy jest wyspecjalizowaną formą sztuki, która zaspokaja potrzeby nawet najmłodszych odbiorców Przekraczając próg teatru dzieci mają niepowtarzalną możliwość zawieszenia otaczającej je rzeczywistości i wejścia do udawanego świata, w którym wszystko jest możliwe.

Dlaczego warto zabrać dziecko do teatru? Bo dziecięcy teatr…

1. Rozwija umiejętności literackie

Czytanie, pisanie i mówienie to podstawowe umiejętności, które rozwijają nasze dzieci. Nawet z dużą ilością pięknie ilustrowanej literatury nie będzie to jednak tak intensywne, jak w przypadku kontaktu z żywą sztuką wystawianą na deskach teatru. Tam historia literacka przenosi się bowiem do życia.

 

To tu dzieci mają niepowtarzalną szansę spotkać, usłyszeć i przeżyć literaturę. Dzięki ekspozycji na słowo mówione przez aktorów dzieci ćwiczą swoje umiejętności językowe nie w formie pisanej (tak jak to się dzieje w przypadku książek), ale ustnej. Wreszcie – ustne przekazy literackie są najbardziej pierwotną formą kontaktu z literaturą, z jaką przyszło spotkać się ludzkości. Warto ją podtrzymywać.

2. Buduje umiejętność skupienia uwagi

Dzieci mają ograniczone możliwości koncentracji. Zakłócenia są ciągłym elementem ich świata. Teatr odwraca tę tendencję – tam uczą się koncentracji na tym, co dzieje się na scenie. Spektakle dla dzieci specjalnie zaplanowane są w ten sposób, by sprzyjać skupieniu uwagi. Trwają więc zazwyczaj nie dłużej niż godzinę, w tle znajdują się kolorowe rekwizyty, grze aktorów towarzyszy zaś energiczna muzyka. Dziecięce spektakle są też często interaktywne, dzięki czemu maluchy mogą się w nie bardziej zaangażować. Wszystko to pomaga ćwiczyć cierpliwość i uważne słuchanie.

3. Wprowadza w świat sztuki

Teatr dla dzieci stanowi doskonałe wprowadzenie do szerszego świata sztuki, stoi bowiem na skrzyżowaniu kilku dyscyplin twórczych. Aktorzy, muzycy, twórcy kostiumów, scenografowie – wszyscy muszą działać wspólnie. W wyniku tego dziecko ma szansę uczestniczyć w spektaklu będącym wizualną i słuchową przygodą.

 

Teatr angażuje wiele zmysłów, co czyni go bardziej dostępnym dla małych dzieci w porównaniu do występów czysto muzycznych czy też obrazowych. Dzięki temu możliwe jest łagodne i nienachalne oswajanie dziecka ze sztuką. Wczesna ekspozycja na teatr procentuje też w przyszłości. Młody widz teatralny to w przyszłości dorosły entuzjasta spotkań z Melpomeną.

4. Rozwija kompetencje społeczne

Teatr jest instytucją społeczną. Sztukę ogląda się przecież wspólnie z resztą publiczności. To szansa dla dzieci, by nabrać kompetencji społecznych (dowiedzieć się np., że gdy kopię fotel przed sobą, przeszkadzam osobie, która na nim siedzi, lub że oklaskami mogę pokazać, jak coś mi się podoba).

 

Współczesny teatr dla dzieci jest też niezwykle interaktywny – aktorzy często zachęcają publiczność do wypowiadania się, a nawet do wchodzenia na scenę. W ten sposób maluchy przełamują swoje lęki i łatwiej wyrażają swoje opinie na szerszym forum.

5. Uczy krytycznego myślenia

Istnieje wiele sposobów, by zachęcić dzieci do wyrażania swojej opinii na temat obejrzanej sztuki. Możemy po prostu zapytać malucha, czego dowiedział się z przedstawienia, który element spektaklu najbardziej mu się spodobał (gra aktorska, muzyka, scenografia) lub dlaczego bohaterowie zachowywali się w dany sposób i dokonywali określonych wyborów. To świetna okazja, by porozmawiać i wymienić się opiniami. Może było coś, co dziecku się nie spodobało, bądź przeciwnie – wyjątkowo przypadło do gustu.

6. Rozwija kreatywność

Każde dziecko jest kreatywne, ale warto zadbać o to, by ta kreatywność nie zanikała wraz z wiekiem. Teatr jest do tego narzędziem idealnym, bo zamiast przedstawiać jedno właściwe rozwiązanie i jedyną słuszną drogę, daje nieograniczone możliwości. Wzmacnia też sposób myślenia „dlaczego nie?”, będący podstawą myślenia każdego wynalazcy, przedsiębiorcy i artysty, który ośmielił się marzyć i te marzenia realizować.

7. Pozwala lepiej zrozumieć swoje dzieci

Obserwowanie emocji rysujących się podczas spektaklu na twarzy dziecka daje obraz tego, co dzieje w dziecięcym wnętrzu. Na podstawie reakcji możemy stwierdzić, czy maluch jest pod wrażeniem, obawia się, jest rozbawiony czy zmieszany. Uważny rodzic dzięki temu będzie w stanie sporo dowiedzieć się o swoim dziecku.

8. Pomaga oswoić problemy

Teatr wykracza poza prostą formę opowiadania. Choć często zdaje się być lekki, w rzeczywistości nawet ten dziecięcy często nawiązuje do poważnych tematów, takich jak: śmierć, strata, wartości i relacje.

 

Poprzez uczestnictwo w sztuce teatralnej dziecko odkrywa niuanse życia, uczy się na błędach i niepowodzeniach innych i przepracowuje trudne tematy w bezpiecznym środowisku. Występy teatralne mogą służyć również rodzicom jako punkt wyjścia do dyskusji z dziećmi na trudne tematy.

9. Tworzy wspólnotę doświadczenia

Idąc z dzieckiem do teatru, budujemy wspólną relację. Razem przeżywamy dane emocje i razem spędzamy czas. Ciekawe przedstawienie może się niekiedy zapisać w dziecięcej pamięci na całe życie. Dobrze, gdy jest to wspomnienie, w którym pojawia się również dorosły.

10. To świetna zabawa i rozrywka

Zachęcam rodziców do przyjrzenia się swoim lokalnym ośrodkom kultury, na pewno znajdą coś ciekawego dla swoich dzieci  Oferta takich miejsc, oprócz oczywistych wartości edukacyjno–rozwojowych jest ważna ze względu na bardziej praktyczne rzeczy. Sceny są zlokalizowane w dzielnicach, blisko domu a ceny biletów są zazwyczaj niższe w stosunku do tych, które proponują teatry miejskie.

 

Teatr jest rozrywką dla całej rodziny. To błędne przeświadczenie, że na spektaklu dla dzieci dorośli, stanowiący najczęściej 50 proc. całej widowni, się nudzą. Jeśli został on przygotowany przez doświadczonych aktorów i dobrego reżysera, uczestnictwo w przedstawieniu będzie przyjemnym i twórczym doświadczeniem nie tylko dla młodszej, ale też dla starszej części publiczności

Jeśli czasem nudzisz się na przedstawieniach dla najmłodszych, przenieś wzrok ze sceny na swoje dziecko. Na jego twarzy zobaczysz fascynującą grę emocji.

28

KWI

2020

257

razy

czytano

p2zawiercie.pl

Zdjęcie
Logo serwisu.

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Marszałkowska 28
woj. Śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

p2zawiercie@zawiercie.eu
32 67 226 10

Logo serwisu.
Zdjęcie: .

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia