Paluszkowy teatrzyk

Strona główna » Grupy » Pszczółki » Paluszkowy teatrzyk

wielkość tekstu: A | A | A

Witam Was Drogie Pszczółki i Drodzy Rodzice

 1. Paluszkowy teatrzyk

Poproszę Was byście obejrzeli zdjęcia (na dole strony) różnych rodzajów  teatrów.

Określcie, czym różnią się  teatrzyki? Z jakimi baśniami może Wam się kojarzyć wybrany teatrzyk?

Ćwiczenia dykcyjne

Powtórzcie za rodzicami podane zdania:

- Król Karol kupił królowej Karolinie korale.

- Gdzie mieszka Śnieżka?

- Sasza szedł suchą szosą.

- Stół z powyłamywanymi nogami.

- W smoczej jamie syczy smok.

2. Ćwiczenie inhibicyjno – incytacyjne

Poruszamy się  przy dowolnym nagraniu skocznej melodii. Podczas pierwszej przerwy w nagraniu zatrzymujemy się i klaszczemy nad głowami. Podczas drugiej przerwy klaszczemy pod uniesionymi do góry kolanami, a podczas trzeciej przerwy – klaszczemy, uderzając dłońmi o swoje uda.

 • Spróbujcie ułożyć własną melodię do słów: Czy wy wiecie, czy nie wiecie – dobre wróżki są na świecie.

Poproście Rodziców, aby przeczytali Wam tekst:

Było sobie dziesięć paluszków

I bardzo się nudziły.

Wstyd powiedzieć nawet na uszko…

Ciągle się kłóciły!

Aż ktoś z paluszkowej rodzinki

Dał pomysł jak się patrzy!

Zróbmy sobie małe pacynki

I będzie teatrzyk

Czy każdy paluszek ma już swoją rolę?

Czy każdy paluszek chce być dziś aktorem?

 

Zapraszamy na teatrzyk paluszkowy,

Gdzie wystąpi smok dwugłowy

I straszydło śmieszne, całe rozczochrane

I trzy małpki roześmiane.

Potem wróżka nam królewnę wyczaruje,

A królewna zaraz księcia pocałuje.

A na koniec mam dwa małe kotki,

Bo teatrzyk nasz jest słodki.

 

Od tej pory paluszki, gdy tylko się nudziły,

Wyciągały szybko pacynki i teatr robiły.

A w teatrze nudy nie było, bo każdy był zajęty,

Kłótnie znikły, a każdy palec miło uśmiechnięty.

Czy każdy paluszek ma już swoją rolę?

Czy każdy paluszek chce być dziś  aktorem?

 

Rozmowa na temat tekstu

 • Co robiły wcześniej paluszki, gdy im się nudziło?
 • Na jaki pomysł wpadły?
 • Jak robimy paluszkowy teatrzyk?
 • Jakie postacie mogą występować w  tym teatrzyku?
 • Co robią teraz paluszki, gdy się nudzą?

 

Zabawa z wykorzystaniem rymowanki

Dzieci słyszą czytany przez Rodzica tekst i poruszają się według niego.

Jestem smok, dobry smok,

W prawo krok, w lewo krok,

Hop, hop, hop

Jestem smok, zły smok,

Hop, hop, hop

W prawo krok, w lewo krok,

Hop, hop, hop

Zabawy w teatr

1. Żywy teatrzyk

Odgrywanie postaci teatralnych przez dzieci. Tutaj rekwizytami mogą być wszelkie przedmioty nadające określone cechy postaciom. Jeśli młody aktor jest piratem, będzie to przepaska na oko, mała księżniczka może założyć swoją najpiękniejszą suknię, głowę przyozdobić koroną, a w dłoni trzymać różdżkę. Jest to świetna sposobność do wykazania się wcześniej umiejętnościami plastycznymi. Żadna plastikowa korona zakupiona w sklepie nie będzie miała takiej wartości jak ta samodzielnie wykonana z tektury, folii aluminiowej i ozdób. Taka forma inscenizacji jest też polem do popisu dla wyobraźni – jeśli nie mamy miecza, świetnie zastąpi go patyk czy bezpieczny nóż obiadowy.

2. Teatrzyk kukiełkowy

Kukiełki możemy wykonać niemalże ze wszystkiego. Warto nie wyrzucać poplamionych dziecięcych ubrań, gdyż czysta część tkaniny przyda się do zrobienia postaci i rekwizytów teatralnych. Do wykonania kukiełek możemy również wykorzystać stare skarpetki nie do pary. Wystarczy przyszyć do nich oczka z guzików albo namalować je flamastrami. Proste kukiełki można również wykonać z plastikowych sztućców, dekorując je mazakami i naklejając różne ozdoby. Najprostsze do wykonania dla dzieci będą postaci namalowane na kartce czy tekturze, wycięte i przyklejone do patyczka. Do domowego teatru można również zaangażować lalki, pluszaki czy jakiekolwiek inne ulubione zabawki. Gotowe kukiełki dostępne są także w sklepach, choć te dobrej jakości nie należą do najtańszych. Miejmy jednak na uwadze, że jest to zabawka na długie lata – może towarzyszyć dziecku od wieku niemowlęcego do szkolnego.

3. Teatrzyk paluszkowy

Do zrobienia postaci teatralnych na paluszek świetnie sprawdza się filc. Jeśli nie mamy pomysłu, możemy posiłkować się inspiracjami z sieci. Sprawdzą się też wykałaczki, słomki do picia czy sztućce, ale najlepsze będą wcześniej zebrane patyczki. Jeśli jednak nie ma możliwości wykonania postaci teatralnych na paluszek, możemy je kupić. Często do nabycia są już gotowe zestawy do odegrania konkretnej bajki.

4. Teatrzyk cieni

Rekwizytami w tej inscenizacji są przyklejone do patyczka wycięte szablony bohaterów spektaklu i latarka. Warunki, jakie muszą zostać spełnione, to ciemność w pokoju. Tłem spektaklu może być specjalnie przygotowana scena lub kawałek ściany.

5. Teatrzyk pantomima

Najprostsza w przygotowaniu forma teatrzyku. Rekwizytem jest ciało, a resztę dyktuje wyobraźnia. To forma dla raczej starszych dzieci, gdyż wymaga większego wysiłku intelektu i wyobraźni niż tradycyjne przedstawienie. Aktor odgrywa role nie używając głosu, tylko mowy ciała i gestu.

JAK WYKONAC SCENĘ

1. Scena z tektury

Do wykonania tej sceny potrzebujemy pudełka. W wersji najmniejszej może być ono po butach, więcej zabawy będzie jednak, gdy zorganizujemy większe pudło. Jeśli nie mamy takiego w domu, najlepiej przejść się do najbliższego sklepu i o nie poprosić. W jednej ze ścian wycinamy dziurę. Powierzchnię pozostałą dookoła otworu ozdabiamy według uznania. Możemy zrobić stary telewizor, rysując kilka guzików, lub namalować bądź przykleić wzory geometryczne. Możemy też pokusić się o bardziej wyszukaną dekorację, tworząc scenerię lasu, morza czy dżungli z materiałów o różnej fakturze (filc, tkaniny, bibuła, tasiemki, brokatowe flamastry itp.). Kurtynę mocujemy na sznurku, który najlepiej przytwierdzić do ścian przylegających do sceny. W przypadku teatrzyku cieni – zamiast kurtyny do otworu przyklejamy białą kalkę.

2. Scena z materiału

Do jej wykonania potrzebujemy większego kawałka materiału, w którym wycinamy otwór na scenę. Powierzchnia tkaniny, położenie otworu i jego wielkość zależy od tego, gdzie chcemy zamocować teatrzyk. Najlepiej, jeśli będzie to między dwoma krzesłami, wówczas otwór powinien znajdować się na wysokości głowy siedzącego na podłodze dziecka. Do uszycia wybieramy nieco grubsze tkaniny. Jeśli przygotowujemy teatrzyk z cieńszego materiału, np. starej pościeli, warto podszyć go czymś usztywniającym, np. flizeliną. W górnej części przyszywamy sznurek, za pomocną którego przywiążemy teatrzyk do krzeseł. Nawlekamy na niego kurtynę i przyszywamy do boków otworu. Co bardzo ważne, do wykonania tego typu teatrzyku nie trzeba wielkich zdolności krawieckich, można przygotować go nawet bez użycia maszyny, a ręczne szycie zakryć ozdobną tasiemką czy przylepnym pod wpływem ciepła elementem dekoracyjnym dostępnym w pasmanterii. Największą zaletą tej sceny jest to, że po złożeniu zajmuje w szafce tyle miejsca, co przeciętna męska koszula.

Autor: Agnieszka Szczurzydło

 

 

W załączniku na dole przesyłam Wam gotowe wzory do zrobienia pacynek na paluszki.

Życzę przyjemniej i miłej zabawy w teatrzyk =)

 

 

 

 

 

 

czytano: 61 razy

autor: p2zawiercie.pl

data dodania: 2020-04-29 08:50:15

Ciekawostki

 • „To moje przedszkole – tu się bawię, uczę, rozwijam” Zapewnienie warunków bezpiecznego pobytu dziecka w przedszkolu i poza nim oraz serdeczne, podmiotowe podejście do wychowanka, wynikiem czego jest pozyskiwanie sympatii i zaufania. Wzbogacanie bazy materialnej i podnoszenie estetyki ...dalej 
 • „Każdy z nas jest inny” Akceptacja samego siebie, bazowanie na indywidualnych predyspozycjach, rozwijanie uzdolnień, pomoc w pokonywaniu trudności, radzenie sobie z nimi. Całościowa, wnikliwa obserwacja dziecka z nastawieniem na uzyskanie określonych efektów rozwojowych dziecka.dalej 
 • „Ty zawsze masz dla mnie czas, rozumiesz moje potrzeby” Świadoma, pełna zaangażowania praca nauczycieli poprzez odpowiedni dobór zabaw, by autentycznie odpowiadały potrzebom dzieci i zaspakajały ich ciekawość świata. Samokształcenie nauczycieli, doskonalenie zawodowe, wykorzystywanie ...dalej 
Wycieczka do parku
Wycieczka na skrzyżowanie
Ratownicy GOPR
Dzień dziecka

Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka Zawiercie
ul. Marszałkowska 28, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 226 10
e-mail: p2zawiercie@zawiercie.eu

 • img_20201026_1117321890
 • img_20201026_1117211890
 • img_20201026_1117201890
 • img_20201026_1117081890
 • img_20201026_1116521890
Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka Zawiercie
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna