Zabawa na zewnątrz, czyli o pobycie dziecka na świeżym powietrzu

Strona główna » Grupy » Zajączki » Zabawa na zewnątrz, czyli o pobycie dziecka na świeżym powietrzu

wielkość tekstu: A | A | A

Piękna słoneczna pogoda, to idealny czas na wyjście z pomieszczeń domowych  i swobodną zabawę na podwórku, która jest tak bardzo uwielbiana przez najmłodszych. Dzieci, w głównej mierze te w wieku przedszkolnym, mają ogromną potrzebę ruchu. Zabawa na świeżym powietrzu nie tylko zaspokoi ich aktywność ruchową, ale także wpłynie korzystnie na wiele innych aspektów ich rozwoju.

Rozwijanie umiejętności społecznych

Swobodna zabawa dzieci na zewnątrz rozwija szeroki zakres umiejętności społecznych. Czy to na placu zabaw w przedszkolu, czy na boisku w szkole - nie chodzi o zwykłą aktywność fizyczną dziecka, ale także o jego kontakt z rówieśnikami, funkcje wykonawcze oraz umiejętności behawioralne. Gry i zabawy na świeżym powietrzu już od najmłodszych lat wpływają korzystnie nie tylko na koordynację ruchową dziecka, ale także kompetencje społeczno – emocjonalne, dodatkowo wzmacniając ich zdolności językowe poprzez interakcje komunikacyjne z innymi dziećmi.

Zwiększenie poziomu witaminy D w organizmie

Witamina D powstająca w skórze dzięki oddziaływaniu promieni słonecznych, oferuje wszystkim wiele korzyści zdrowotnych, takich jak wzmacnianie kości i zębów, zapobieganie cukrzycy czy chorobom serca. Aby uniknąć niedoboru witaminy D w organizmie dziecka, należy ją dostarczać już od najmłodszych lat. Zabawa na świeżym powietrzu czy długie spacery, w szczególności w okresie letnim, to doskonały sposób na zapewnienie odpowiedniej ilości witaminy D. Należy jednak pamiętać, iż nadmiar słońca może być szkodliwy dla skóry dziecka. W zależności od pogody, pozwól dziecku na kilkunastominutową zabawę na słońcu, a dopiero potem zabezpiecz jego skórę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym stosując kremy z filtrem (które hamują także wchłanianie witaminy D). Dzięki temu twoje dziecko otrzyma odpowiednią dawkę witaminy D bez szkodliwych oparzeń skóry.

Redukcja stresu

Otwarta przestrzeń, świeże powietrze oraz swobodna zabawa z rówieśnikami jest dla dzieci pewną odskocznią od tego co oferuje im codzienność w danej placówce edukacyjnej lub domu. Dzieci bawiące się na zewnątrz czują się odprężone, zapominając o troskach ich młodego życia. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu zmniejsza ich stres i wpływa korzystnie na rozwój inteligencji emocjonalnej.

Poprawa wzroku

Według ostatnich badań amerykańskich uczonych, dzieci, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, są mniej narażone na ryzyko rozwinięcia się krótkowzroczności. Zespół badaczy stwierdził, iż szanse rozwoju krótkowzroczności dziecka spadły o dwa procent tygodniowo, dzięki każdej dodatkowej godziny spędzonej na zewnątrz.

Swobodna zabawa dzieci na świeżym powietrzu to wiele korzyści fizycznych, społeczno – emocjonalnych oraz zdrowotnych dla naszych dzieci. Dlatego też tak ważne jest, aby najmłodsi spędzali jak najwięcej czasu bawiąc się na zewnątrz – czy to podczas zajęć w danej placówce edukacyjnej czy z rodzicami podczas weekendu. Dzięki temu masz pewność, że twoje dziecko nie tylko będzie niezwykle radosne, ale także o wiele lepiej rozwinięte.

ZAPRASZAM DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PRZYKŁADAMI ĆWICZEŃ  I ZABAW W RAMACH ROZWIJANIA UZDOLNIEŃ PLASTYCZNYCH.

MALOWANIE SOLĄ KONTURU MOTYLKA

Aby wykonać kolorowego motylka najpierw musimy zabarwić sól. Do zabawy w barwienie soli potrzebny jest kilogram zwykłej soli kuchennej, kolorowa kreda, miseczki i duży talerz lub tacka. Dziecko pocierając kredą, kulając ją i przesuwając w różne strony po rozsypanej soli sprawia, że sól stopniowo przyjmuje kolor ścieranej kredy.

https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/02/jak-zabarwic-sol/ - jak zabarwić sól

Następnie wydrukujcie motylka lub narysujcie sami. Poszczególne części skrzydeł motyla smarujemy klejem typu wikol lub magic i posypujemy wybranym kolorem soli . Poniższy link pomoże Wam krok po kroku wykonać prace plastyczną.

https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/02/malowanie-sola/ - krok po kroku jak wykonać prace plastyczną.

ZABAWY I ĆWICZENIA W RAMACH POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ.

smileyZabawy logopedyczne

DMUCHANKI

Jest wiele wariantów tej zabawy. Dmuchając, można poruszać wiatraczek, pocięte paski bibułki, zabawki zawieszone na nitkach. Można utrzymywać w górze piórko lub gasić świecę z coraz większej odległości.

HUŚTAWKA DLA MISIA

Ułóż dziecko wygodnie na plecach. Na jego brzuszku połóż książkę, posadź na niej misia lub inną ulubioną zabawkę. Dziecko wdychając i wydychając powietrze, huśta misia, który to się unosi , to opada. Dziecko musi oddychać powoli i spokojnie, tak żeby miś nie spadł z huśtawki.

PORZĄDKI
Rozsyp na stole drobne przedmioty. Zadaniem dziecka jest sprzątnąć wszystko do pudełka – za pomocą warg. Można zrobić zawody, kto zbierze więcej.

smileyĆwiczenia analizy i syntezy wzrokowej

Składanie wg wzoru: 

▪ obrazka z części – rozsypanki, klocki obrazkowe

▪ budowanie wg wzoru z klocków

▪ układanie wg wzoru – mozaiki, układanki

▪ magnetyczne, nawlekanki 

▪ składanie dużych figur z małych części np. kwadratów, trójkątów

   

               ŻYCZĘ PIĘKNEGO I SŁONECZNEGO WEEKENDU

czytano: 133 razy

autor: p2zawiercie.pl

data dodania: 2020-06-12 08:08:00

Ciekawostki

  • „To moje przedszkole – tu się bawię, uczę, rozwijam” Zapewnienie warunków bezpiecznego pobytu dziecka w przedszkolu i poza nim oraz serdeczne, podmiotowe podejście do wychowanka, wynikiem czego jest pozyskiwanie sympatii i zaufania. Wzbogacanie bazy materialnej i podnoszenie estetyki ...dalej 
  • „Każdy z nas jest inny” Akceptacja samego siebie, bazowanie na indywidualnych predyspozycjach, rozwijanie uzdolnień, pomoc w pokonywaniu trudności, radzenie sobie z nimi. Całościowa, wnikliwa obserwacja dziecka z nastawieniem na uzyskanie określonych efektów rozwojowych dziecka.dalej 
  • „Ty zawsze masz dla mnie czas, rozumiesz moje potrzeby” Świadoma, pełna zaangażowania praca nauczycieli poprzez odpowiedni dobór zabaw, by autentycznie odpowiadały potrzebom dzieci i zaspakajały ich ciekawość świata. Samokształcenie nauczycieli, doskonalenie zawodowe, wykorzystywanie ...dalej 
Wycieczka do parku
Wycieczka na skrzyżowanie
Ratownicy GOPR
Dzień dziecka

Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka Zawiercie
ul. Marszałkowska 28, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 226 10
e-mail: p2zawiercie@zawiercie.eu

  • IMG_20210326_105051
  • IMG_20210326_105039
  • IMG_20210326_103847
  • IMG_20210326_101555
  • IMG_20210326_101505
Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka Zawiercie
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna