Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p2zawiercie@zawiercie.eu

32 67 226 10

Zdjęcie

Odkryj z nami świat przedszkolaka

Grupy

Archiwum

Zajączki 2021/2022

Praca zdalna - Zabawy kolorami

Praca zdalna - Zabawy kolorami

WITAM WAS KOCHANE ZAJĄCZKI I WASZYCH RODZICÓW. Dziś zapraszam Was do eksperymentowania i zabaw kolorami. Poproszę Rodziców , by przygotowali dla Was pomoce do eksperymentowania i zapraszam do wspólnej zabawy

 

Eksperymenty i zabawy badawcze   

       Tęcza z cukierków Do tego eksperymentu wystarczą: biały talerz, opakowanie kolorowych cukierków i odrobina wody. Wykładamy cukierki na talerzu tak, by tworzyły koło. Polewamy wodą, czekamy chwilę i… gotowe!       

       Mieszanie kolorów Potrzebne będą: naczynia (np. słoiki), woda, oliwa i barwniki do żywności. Wlewamy wodę tak, by zajmowała ½ naczynia. Następnie zabarwiamy ją. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy oliwą i dodaje drugi kolor. Słoiczki zakręcamy. Przy potrząsaniu kolory się mieszają, potem wracają na swoje miejsce. Proste, prawda?  

       Meduza w butelce Potrzebne będą: butelka, niebieski barwnik do żywności, woda i folia spożywcza. Folię tniemy na kawałki i formujemy z niej coś na kształt meduzy. Wlewamy do butelki wodę i odrobinę barwnika. Następnie umieszczamy tam meduzę, zakręcamy i gotowe!

      Dmuchane stworki Pomoce/składniki: rękawiczka lateksowa, marker, szklanka, ocet, soda. Przygotowanie: Na rękawicy rysujemy smoka, potworka czy to, na co mamy ochotę. Do szklanki wlewamy 3 łyżki octu, a do rękawicy 2 łyżki sody. Następnie naciągamy rękawicę na szklankę, ale tak aby soda była na dnie palców i nie wpadła do szklanki. Gdy rękawica jest dobrze umocowana podnosimy ją i przesypujemy sodę z palców. Nasza rękawica się powiększa, wstaje...mamy smoka, stworka.    

     Zabawa kolorami - zabawy badawcze Wyjaśniamy, że kolory można podzielić na dwie grupy: ciepłe i zimne. Ciepłe to takie, które kierują nasze myśli ku słońcu i ciepłu. Kolory zimne zaś przypominają naw wodę, chłód i niebo.

 

       Zapraszamy do zabawy w mieszanie kolorów:   

       - poszukiwanie kolorów, z których powstaje kolor zielony- przygotowujemy farby w trzech kolorach: czerwony, niebieski, żółty (to tzw. kolory podstawowe). Poprzez samodzielne mieszanie kolorów ze sobą dzieci same odnajdują dwa potrzebne kolory.     

         - mieszanie barw, samodzielne doświadczanie. Bazujemy na kolorach podstawowych . Dzieci samodzielnie metodą prób i błędów dochodzą do tego jakie kolory ze sobą wymieszać, żeby uzyskać pożądane barwy. Spróbujmy ustalić z dziećmi , które z nich są ciepłe, a które zimne.                      

         -obrazek w kolorach tęczy- to inna propozycja zabawy plastycznej. Potrzebne będą: kolorowa bibuła pocięta na pasy o różnej długości i szerokości, biała kartka papieru (o ile to możliwe o większym formacie niż A4), spryskiwacz z wodą. Dziecko układa na kartce paski pociętej kolorowej bibuły wg własnego pomysłu. Ważne, by kolory nie zachodziły na siebie ale się tylko stykały. Gdy kompozycja jest gotowa za pomocą zraszacza moczymy całą powierzchnię kompozycji. Chwilę trzeba odczekać aż bibuła dobrze nasiąknie wodą. Po kilku minutach delikatnie ściągamy pasek po pasku. Barwnik zawarty w bibule pozostawi ślad na kartce. Gdy kartka przeschnie można rozpocząć pracę. Każdy niech spróbuje w tych barwnych plamach dostrzec mniej lub bardziej realistyczny kształt. Można go wydobyć rysując kontury pisakami lub farbami. Można też dorysowywać lub doklejać brakujące elementy obrazka

 

 

        -porządek w szafie lub kontrolowany bałagan- ta zabawa na pewno spodoba się wszystkim dziewczynkom. Wyjmijmy z szaf i różnych zakamarków przeróżne posiadane szale, szaliczki i apaszki. Posegregujmy je kolorami, spróbujmy ustalić, które z nich to kolory ciepłe, zimne. Które do nas pasują , które nie. Na koniec dajmy okazję dzieciom wykazać się kreatywnością. Potrafią z nich wyczarować różne kreacje i warianty noszenia. A później…… robimy porządek:)

 

Zapraszam do zabawy ruchowej „ Naśladujemy różne sposoby chodzenia”

- chód piano – stawiamy stopy na podłodze miękko od palców, bez akcentowania

- chód forte- stawiamy stopy energicznie, całą płaszczyzną na podłodze

-chód tyłem – przenosimy ciężar ciała wraz z krokami do tyłu ( głowy zwrócone w bok, kontrolują wzrokiem kierunek ruchu)

- chód bokiem – odwracamy stopy i kolana nogi wykonującej krok w kierunku ruchu

-chód ze wspięciem na palce – zwracamy uwagę na zachowanie równowagi

- chód na piętach

- chód w przysiadzie – wykonujemy ruchy sprężynujące kolanami i stawami biodrowymi

- chód gęsiego – idziemy jedno za drugim

- chód kaczy – idziemy powoli, kręcąc biodrami

 

Zapraszam jeszcze do wspólnych zabaw z rodzicami


1.Określenie przestrzeni(góra, dół, przód, tył)

Rodzic kładzie na podłodze kartkę papieru. Dziecko staje na niej, rodzic może położyć ręce na głowie dziecka, żeby lepiej odczuło i powiedzieć: tu w tym miejscu jesteś. rodzic: Podnieś ręce do góry, popatrz w górę, tam jest góra. Weź klocek, podrzuć go do góry i popatrz jak spada w dół. Tam jest dół. Spójrz przed siebie, wyciągnij ręce i rzuć tam klocek. Co tam widzisz? Teraz weź woreczek i połóż go z tyłu, za siebie.

2. Lewa strona

Dziecko podskakuje w miejscu. rodzic: Połóż rękę na klatce piersiowej i szukaj serca. Serce mamy po lewej stronie(pokazuje gdzie). Masz lewą stronę ciała ja też mam lewą stronę ciała- mamy lewe ucho, lewe oko, lewą rękę, lewe biodro, lewą nogę (pokazujemy te części ciała)-to wszystko jest z lewej strony. Na lewą rękę założę wam frotke, abyście pamiętali, że jest to lewa ręka. Wyciągnijcie lewą rękę i rzućcie w tę stronę klocek. Co znajduje się po waszej lewej ręce?

3. Prawa strona

Rodzic: Wyciągnij rękę, na której nie ma frotki- to jest prawa ręka. Masz prawe ucho, prawe oko, prawą rękę, prawe biodro, prawą nogę- ja też mam (pokazujemy)- to jest prawa część naszego ciała. Wyciągnij prawą rękę i rzuć w tę stronę klocek. Co znajduje się po waszej prawej stronie?

4. Zabawa „Chodzenie pod dyktando”

Rodzic. stoi obok dziecka i mówi:
Dwa kroki w prawo, teraz trzy kroki w lewo, cztery kroki do tyłu, jeden do przodu, pięć w lewo, sześć w prawo(dziecko głośno liczy kroki i wykonuje polecania).
Zamiana ról-dziecko dyktuje a rodzic  wykonuje polecenia.

5. Wiersz J. Pawlik „Ręce”

Rodzic. czyta wiersz a dziecko pokazuje lewą lub prawą stronę ciała.

Tu prawą mam rękę.
Tu lewą rękę mam.
Jak ręce się kręcą,
Już pokazuje wam.

Tu prawą mam nogę.
Tu lewą nogę mam.
Jak nogi podskakują,
Już pokazuje wam.

Tu prawe mam oko.
Tu lewe oko mam.
Jak oczy me mrugają,
Już pokazuje wam

6. Zabawa ruchowa „Kreślenie kół w powietrzu”

Dzieci zataczają koła w powietrzu: lewą ręką, prawą ręką, lewą nogą, prawą nogą, na przemian- raz lewa, raz prawa i jednocześnie.

7. Ćwiczenie z klockiem( kształtujące koordynacje ruchową i zwinność oraz orientację w przestrzeni, gdzie punktem odniesienia jest dziecko).

Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym. Trzyma klocek w rękach. Rodzic: weź klocek w prawą rękę i połóż go przy prawej nodze, teraz przy lewej nodze. Teraz weź klocek w lewą rękę i połóż go przy lewej nodze a teraz przy prawej nodze. Teraz połóż klocek prawą ręką przed siebie, następnie lewą ręką za siebie.

 

 

ŻYCZĘ DOBREJ ZABAWY I MIŁEGO DNIAsmiley

13

KWI

2021

733

razy

czytano

p2zawiercie.pl

Zdjęcie
Logo serwisu.

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Marszałkowska 28
woj. Śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

p2zawiercie@zawiercie.eu
32 67 226 10

Logo serwisu.
Zdjęcie: .

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia