Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p2zawiercie@zawiercie.eu

32 67 226 10

Zdjęcie

Odkryj z nami świat przedszkolaka

Grupy

Zajączki

Wegetozaur” – poznawanie wyglądu i nazw wybranych dinozaurów.

Wegetozaur” – poznawanie wyglądu i nazw wybranych dinozaurów.

Witam Was Kochane Zajączki oraz Drogich Rodziców.

Zapraszam do dzisiejszych zajęć pt. „Wegetozaur” – poznawanie wyglądu i nazw wybranych dinozaurów.

1.Słuchanie opowiadania Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby Wegetozaur

Patrz, Ada, dinozaury! – cieszy się. Pośpiesznie przerzuca kartki, a jego oczy robią się coraz większe z zachwytu.A psik! A psik! – Ada i dziadek kichają raz po raz.Śliczne, kche, kche – kaszle Ada.Możecie sobie wziąć te gazety, tylko najpierw trzeba zetrzeć z nich kurz. Potem zniesiemy je do pokoju – mówi dziadek i kicha dalej. Dziadek dobrze wie, czym sprawić przyjemność wnukom. Olek i Ada interesują się dinozaurami. Ulubioną maskotką Ady jest dinozaur. Olek od roku zbiera obrazki tych pięknych prastarych gadów. Założył nawet specjalny album. Wkleja do niego najładniejsze obrazki. Każdy obrazek jest podpisany. Ma już tyranozaura, brachiozaura, triceratopsa i diplodoka. Teraz będzie mógł znacznie poszerzyć swoją kolekcję. Dużo roboty z tym odkurzaniem, jednak wreszcie Olek i Ada rozkładają pisma na podłodze w pokoju i otwierają buzie z zachwytu. Resztki kurzu osiadają im na językach. A co tam. Olka i Ady nie zniechęci jakiś złośliwy kurz. Olek bierze nożyczki i wycina najpiękniejsze obrazki z czasopism dziadka. Ada ogląda ilustracje w albumie Olka. Próbuje znaleźć na nich dinozaura podobnego do jej maskotki. Dinozaury przypominają jej smoki z bajek, pewnie dlatego tak bardzo je lubi. Wprawdzie w bajkach niektóre smoki zjadają królewny i księżniczki, ale przecież Ada nie jest ani księżniczką, ani królewną. A smoki są tylko w bajkach. Dinozaury zresztą też – tak uważa Ada. W albumie nie ma takiego dinozaura, jakiego szuka Ada. Ogląda więc obrazki wycięte przez Olka. Także nic. Postanawia uzupełnić braki w albumie brata. Wyjmuje z plecaka swoje skarby. Jest wśród nich piękne zdjęcie jej ulubionej maskotki. Sama je zrobiła. Na zdjęciu nie zmieściła się głowa, ale poza tym jest wprost idealne. Są łapy, brzuch i ogon. Olek będzie miał się czym pochwalić przed kolegami, którzy też zbierają obrazki dinozaurów. Ada znajduje pustą stronę w albumie, bierze klej i...

Co robisz? – Olek patrzy na zdjęcie Ady i wzdycha. – To zdjęcie maskotki, w dodatku nie widać na nim jej głowy. Ja zbieram ilustracje z prawdziwymi dinozaurami. Maskotki mnie nie interesują – tłumaczy siostrze i odkłada zdjęcie na bok.

Ada kręci głową. Co ten Olek mówi?

Nie ma prawdziwych dinozaurów. Widziałeś choć jednego w lesie albo w zoo? Smoki i dinozaury są tylko w bajkach – tłumaczy z przekonaniem.

Teraz nie ma już dinozaurów, ale kiedyś chodziły po ziemi. Zostały po nich szkielety i odciski łap. Na tej podstawie naukowcy potrafią określić, jak wyglądały. Przypomnij sobie, co opowiadałem wam kiedyś o „straszliwych jaszczurach” – mówi dziadek.

No dobrze – mruczy Ada i zabiera swoje zdjęcie. Faktycznie zapomniała, że dinozaury naprawdę żyły na ziemi. Było to bardzo, bardzo dawno temu. Dziadek wspominał o tym i jeszcze mówił, że słowo „dinozaur” znaczy właśnie „straszliwy jaszczur”. Ale nie wszystkie dinozaury były straszliwe. Roślinożerne na pewno dałyby się pogłaskać.

Twoja maskotka przedstawia brachiozaura – mówi Olek. – Zrób jej zdjęcie, ale tak, żeby zmieściła się na nim głowa, może wtedy pozwolę ci je wkleić na ostatniej stronie albumu.

  • To nie jest żaden brachiozaur! – chmurzy się Ada. – To wegetozaur. Wszystkie wegetozaury były bardzo łagodne, bo jadły tylko rośliny i miały tak duże brzuchy, że ich głowy nie zmieściłyby się na żadnym zdjęciu.

Olek przewraca oczami. Ada jak rzadko kto potrafi człowieka zdenerwować!

 

  • Rozmowa na temat opowiadania.
  • Co Olek i Ada znaleźli na strychu u dziadka?
  • Po co są potrzebne Olkowi obrazki z dinozaurami?
  • Jak Ada chciała pomóc bratu?
  • Dlaczego nie mogła wkleić do albumu zdjęcia swojego dinozaura?
  • Jak nazywał się dinozaur Ady?

 

2.Poznajcie niektóre dinozaury.

 

Tyranozaur (T.rex)- Największy drapieżca wśród dinozaurów, nazwa pochodzi od „jaszczur- tyran”, był jednym z ostatnich, a zarazem największych i najpotężniejszych dinozaurów drapieżnych. Jaszczur był tak wysoki, że mógłby zajrzeć do okien pierwszego piętra. Poruszał się na dwóch, olbrzymich tylnych nogach. Najczęściej chodził pochylony mocno w przód, głową wysuniętą do przodu. Przednie łapy tego gada były bardzo krótkie w porównaniu do reszty ciała, mierzyły bowiem metr długości. Mimo tego były mocne i silne.

Triceratops- był duży i okrągły, wyposażony w krótkie ale mocne nogi. Miał 8 metrów długości, około 3 metrów wysokości – to tyle co szkolny autobus i ważył od 6 do 12 ton – tyle co 3 słonie. Triceratops posiadał trzy rogi w tym dwa na czole o długości 1 metra (100 cm),był zwierzęciem roślinożernym. Zjadał liście i inne części roślin, które zrywał silnym, bezzębnym dziobem

 

Diplodok - to dinozaur roślinożerny o niezwykle długiej szyi i ogonie, który w końcowej części miał postać bicza. Jego głowa była bardzo mała, z nozdrzami umiejscowionymi na szczycie. W przedniej części szczęk diplodok miał długie zęby, które tworząc coś na kształt grabi umożliwiały zrywanie liście drzew i krzewów.

Diplodok jest jednym z największych dinozaurów odkrytych przez człowieka. Jego długość mogła sięgać do 27 metrów, z czego na szyję przypadało 7 metrów. Tak długa szyja stanowiła znakomity wysięgnik, który umożliwiał dinozaurowi sięganie po rośliny, znajdujące się w znacznej odległości, bez ruszania się z miejsca. Dzięki niej zdobywał tez pożywienie z głębi lasu, do którego z racji ogromnych rozmiarów dinozaur nie był w stanie wejść.

Ogromny ciężar zwierzęcia (do 20 ton) wspierał się na słupowatych kończynach, przypominających nogi słonia. Na jednym z palców kończyny przedniej znajdował się wielki pazur, który być może służył do obrony przed drapieżnikami. Do obrony służyły mu też, wspomniany ogon

3.Posłuchajcie  piosenki  „ Dinozaury są wśród nas”.

https://www.youtube.com/watch?v=vFFTp-lOMG4

4.Zapraszam do wykonania ćwiczeń w kartach pracy, które możecie wydrukować poniżej.

  1. – rysuj dinozaura po śladzie i pokoloruj
  2. – narysuj drogę dinozaura po śladzie
  3. – połącz dinozaury z ich cieniami.

5.Proponuje lepienie figurek dinozaurów z plasteliny, modeliny, ciastoliny, masy solnej... co akurat jest w domu.

Na zakończenie niespodzianka - Bajki o dinozaurach:

Przygoda z dinozaurami

https://www.youtube.com/watch?v=yE-BgEiUBwY

Bibi i jajo Dinozaura

https://www.youtube.com/watch?v=rpEzua0nhtA

                                                                               Miłej zabawy i do jutra

29

LIS

2021

51

razy

czytano

p2zawiercie.pl

Zdjęcie
Logo serwisu.

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Marszałkowska 28
woj. Śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

p2zawiercie@zawiercie.eu
32 67 226 10

Logo serwisu.
Zdjęcie: .

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia