Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p2zawiercie@zawiercie.eu

32 67 226 10

Zdjęcie

Odkryj z nami świat przedszkolaka

Grupy

Wróbelki

KĄCIK ZDROWYCH PORAD- DIETA PRZEDSZKOLAKA

KĄCIK ZDROWYCH PORAD- DIETA PRZEDSZKOLAKA

Dieta przedszkolaka – 8 porad dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym  smiley

Nie zawsze jest łatwo zachęcić dziecko do zdrowego żywienia. Poniżej kilka porad dla rodziców na co zwracać uwagę w diecie przedszkolaka.

1. Jako rodzic kontrolujesz zapasy – rób to z głową

Proponuj szeroki wybór zdrowych produktów. Twoim zadaniem, jako rodzica, jest oferowanie urozmaiconego i zdrowego wyboru żywieniowego. Od dziecka zależy w jakiej ilości i czy w ogóle zje oferowane produkty. Jeśli regularnie proponujesz dziecku zdrowe posiłki, zwiększasz szanse na kształtowanie prawidłowych nawyków, dostarczasz dziecku niezbędne składniki odżywcze do rozwoju i polepszasz jego szanse na zdrowie w przyszłości. Zdrowe opcje to świeże warzywa i owoce, produkty mleczne (np. jogurt naturalny ze świeżymi owocami zamiast słodzonego jogurtu owocowego), produkty pełnoziarniste (np. chleb razowy zamiast białego), ryba choć raz w tygodniu czy domowe pasty kanapkowe z nasion strączkowych zamiast gotowych szynek.
Jeśli w domu dziecko będzie miało zdrową ofertę żywieniową, to z niej będzie wybierać i do tego będzie przyzwyczajone – pamiętaj o tym!

2.Dziecko to nie odkurzacz – nie wymagaj by zjadło wszystko co jest na talerzu

Jeden z podstawowych i częstych błędów żywieniowych – zmuszanie dzieci do jedzenia. Efekt – frustracja rodziców i płacz dziecka. Jeśli dziecko samo nakłada sobie jedzenie – weź pod uwagę że w tym wieku może jeszcze nie wiedzieć ile jest mu potrzebne do nasycenia. Może więc nałożyć sobie za dużo. Jeśli Ty nakładasz dziecku jedzenie – pamiętaj (co jest częste) by nie nakładać mu porcji jak dla osoby dorosłej. Zaproponuj mu porcję dopasowaną pod jego wiek np. nie cały pieczony kotlet z indyka, tylko 50g pieczonego indyka, nie 1/2 woreczka kaszy tylko 1/3 woreczka kaszy, nie połowę talerza warzyw tylko 1/2 talerzyka warzyw. Jest to czas kiedy dziecko wciąż uczy się kiedy jest najedzone, a kiedy głodne. I Twoim zadaniem jest mu w tym pomagać! Pomagać słuchać swego ciała, które mówi „jestem głodny / jestem pełny”.
Jeśli dziecko komunikuje Ci – „nie chce już więcej” – to daj mu święty spokój. Zapytaj czy już się najadł – jeśli tak, to nie przymuszaj.

3.Regularne pory wspólnych posiłków

Weekendami czy kiedy dziecko jest w domu, proponuj mu stałe pory 3 posiłków głównych i stałe pory 2-3 przekąsek. Staraj się nie oferować dziecku jedzenia gdzieś pomiędzy. Jeśli 1 h przed obiadem dziecko zjadło loda czy kanapkę, możesz oczekiwać że starannie przygotowany i zdrowy posiłek nie zniknie z talerza dziecka. No bo po co ma jeść, gdy nie jest głodne? Gdy nadchodzi czas posiłku, usiądź z dzieckiem spokojnie przy stole. Wyłącz rozpraszacze jak TV / laptop / komórkę. Naucz jedzenia spokojnie, zamiast niekontrolowanie w biegu. I pozwól mu zjeść tyle na ile ma ochotę, a nie tyle ile Tobie się wydaje że „powinno zjeść”.

Posiłki wspólnie spożywane przy stole nie tylko rozwijają zdrowe wzorce żywieniowe ale także wpływają na rozwój więzi rodzinnych | dieta przedszkolaka

4.Najlepsza woda

Regularnie proponuj dziecku do picia wodę. Dziecko zaangażowane w daną aktywność, nie kontroluje uczucia pragnienia. Może być to woda z cytryną, miętą, pomarańczą. Jednak woda. Odrzuć kaloryczne, słodzone napoje, lemoniady, słodzone herbatki, zdrowe soczki.

5.Wyłącz TV, odstaw laptopa

Reklamy telewizyjne to duża próba dla kształtowania zdrowego odżywiania dziecka. Słodzone płatki śniadaniowe, kolorowe fast foody, słodycze w kształcie ulubionych zabawek to reklamy które bardzo przemawiają do młodego pokolenia. Dodatkowo dzieci patrzące w TV czy laptopa, często (ku uciesze rodziców) bezproblemowo spożywają posiłki. Bezproblemowo = niekontrolowanie. Co niestety naraża je na problem z utratą kontroli mechanizmów apetytu i sytości w przyszłości. Stąd wyniki pokazujące wyższe BMI u dzieci spożywających posiłki przed telewizorem czy komputerem. Zastosuj więc prostą zasadę – jedząc, nie oglądasz. Najlepiej też ogranicz oglądanie TV/komputera do 1h dziennie.

6.Ucz dziecka manier przy stole, zaangażuj w gotowanie, zaangażuj w wybór

Chcesz bądź nie, ale Twoje dziecko rośnie. I jeśli jeszcze nie zacząłeś wyjaśniać zasad dobrego zachowania przy stole, to nastał najwyższy czas. Dziecko może pomóc Ci nakrywać do obiadu, zbierać talerze po posiłku. Może używać serwetki gdy się ubrudzi, nie mówić z pełnymi ustami a także nie sięgać do talerza innej osoby gdy zauważy coś smacznego. Pamiętaj że dziecko Cię obserwuje – świeć więc przykładem!

7.Aktywność fizyczna dzieci – włącz ją w codzienność

W erze gier komputerowych, odrabiania lekcji na laptopie czy oglądania bajek na tabletach, bieganie po podwórku i zabawy w chowanego nie należą do podstaw. Od małego ucz zatem dziecko aktywnego spędzania czasu, kształtując zdrowe nawyki i torując jego przyszłość w lepszym kierunku. W tym wieku dzieci powinny spędzać min. 3 h dziennie na aktywności fizycznej, w tym 1h o wysokiej intensywności jak skakanie, bieganie, jazda na rowerku. Czas spędzany przed TV podlega ograniczeniu do max 1h! A jak wygląda z Twoim dzieckiem?
Wyjdź z nim do parku na rower, naucz pływać, uczestnicz w lokalnych aktywnościach dla dzieci, wyjedź ze znajomymi na biwak nad jezioro czy w góry. Pokaż zwierzęta w naturze, a nie na kanale przyrodniczym. Zagraj z dzieckiem w siatkówkę, zamiast oglądać ją na kalane sportowym. Rusz dziecko i siebie – skorzysta zdrowie ale i relacja między Wami.

8.Jedzenie to nie miłość

Jedzenie może być oznaką miłości, przywiązania, opieki. Wspólne przygotowywanie posiłków może stwarzać warunki ciepła i rodzinnej atmosfery. Jednak samo przygotowanie jedzenia dla dziecka, nie zastąpi mu przytulenia, uwagi, rozmowy, pochwały czy też nagany. I nie łącz tych rzeczy. Inaczej Twoje dziecko w przyszłości zacznie zajadać emocje i stresy, zamiast sobie z nimi radzić. A tego chyba nie chcesz, prawda?

 

ŹRÓDŁO:https://diet4kids.pl

 

16

PAŹ

2023

107

razy

czytano

p2zawiercie.pl

Zdjęcie
Logo serwisu.

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Marszałkowska 28
woj. Śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

p2zawiercie@zawiercie.eu
32 67 226 10

Logo serwisu.
Zdjęcie: .

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia