Praca zdalna - Dzieci uczą Rodziców

Strona główna » Grupy » Misie » Praca zdalna - Dzieci uczą Rodziców

wielkość tekstu: A | A | A

 

Witajcie Drogie Misie i Drodzy Rodzice. Dzisiaj zapraszam Was do kontynuowania zadań Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Dzieci uczą Rodziców”, której organizatorem jest Centrum Rozwoju Lokalnego.

 

Pamiętacie MISIE, w zeszłym miesiącu realizowaliśmy wspólnie zadania dotyczące KOSMOSU. Dzisiaj zapraszam Was do świata finansów, by dowiedzieć się czym jest „pieniądz”, jakie jest jego znaczenie w życiu człowieka.

 

Poproszę Rodziców, żeby zapoznali Was: z krótką historią pieniądza, skąd dorośli biorą pieniądze, jak możemy oszczędzać?, co to jest potrzeba a co zachcianka?, czym jest podatek? Posłuchajcie proszę…

 

 

Czym jest pieniądz?

- To powszechnie akceptowalny środek wymiany, za pomocą którego dokonuje się płatności za nabyte towary lub usługi.

- To środek płatniczy, którym zapłacimy (wymienimy) np. za nowe ubrania.

Krótka historia pieniądza

 • Barter - czyli wymiana towarowa. Chcąc nabyć dany towar ludzie wymieniali się tym co już posiadają.
 • Metale szlachetne - czyli kolejny etap ewolucji pieniądza, Chcąc nabyć dany towar ludzie płacili metalami szlachetnymi (np. złotem).
 • Monety - Pojawienie się monet podobnych do tych znanych nam obecnie. Za rzeczy ludzie płacili monetami.
 • Pieniądz papierowy - Kolejnym etap ewolucji pieniądza było pojawienie się banknotów papierowych, które zaczęły zastępować monety z prostej przyczyny - są dużo lżejsze od monet i łatwiejsze w przechowywaniu.
 • Plastikowe karty - Rozwój technologii sprawił, że pojawiły plastikowe karty, na których zapisana jest informacja o posiadanych środkach na koncie.
 • Elektroniczny pieniądz - Upowszechnienie się internetu i informatyzacja doprowadziły do ewolucji pieniądza w postać elektroniczną.

 

 

Skąd dorośli biorą pieniądze?

Nie, pieniądze nie rosną na drzewach. Pieniądze można zdobywać na wiele sposobów. Najważniejszym z nich jest wynagrodzenie za pracę. Dorośli po ukończeniu nauki idą do pracy. Za wykonywanie swoich obowiązków otrzymują pieniądze zwane wynagrodzeniem.

 

Czym się różni potrzeba od zachcianki?

 • to coś niezbędnego do życia. To przedmioty i usługi, które dają poczucie bezpieczeństwa. Potrzeby: żywność, dom, lekarstwa, odzież (jeśli nie posiadamy), narzędzia do pracy.
 • to coś, co może nam sprawić radość, lecz nie jest nam niezbędne do życia, nauki i pracy. Zachcianki: gry komputerowe,  nowe zabawki, nowe ubrania, płatne dodatki do gier
 •  

 

Czym jest oszczędzanie?

Oszczędzanie to odkładanie części posiadanych pieniędzy przez pewien okres czasu.  Zaoszczędzone pieniądze w przyszłości można przeznaczyć na dowolny cel. Oszczędzając(odkładając pieniądze) przez jakiś czas możemy uzbierać środki na zakup nowej książki czy zabawki.

 

Czym jest podatek?

- Podatek to część wynagrodzenia, którą przekazujemy na rzecz dobra wspólnego.  Z podatków finansowane są przedsięwzięcia, które służą społeczeństwu.

- Pieniądze pozyskane z podatku przeznaczane są na nasze bezpieczeństwo. Dzięki podatkom budowane są np.szkoły, szpitale czy drogi.

 

 

 

Czym jest 1% podatku?

1% to jedna setna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

 • 1% podatku to wyjątkowe wsparcie dla szlachetnych  inicjatyw
 • 1% podatku można przeznaczyć na pomoc potrzebującym!
 • Dzięki 1% podatku można organizować akcje edukacyjne dla dzieci!

 

Zapraszam do zapoznania się również z prezentacją multimedialną pt „ W świecie ekonomii”, a także do wykonania wspólnie z Rodzicami zadań w kartach pracy. Pliki dostępne poniżej.

 

Zapraszam teraz do zabawy ruchowej przy nagraniu utworu M. Musorgskiego – Obrazki z wystawy – Taniec kurcząt w skorupkach

Mama – to kura, która porusza się przy muzyce, kołysząc na boki i wołając :ko, ko, ko…za nimi drobnymi kroczkami biegnie dziecko, które jest kurczątkiem i woła; pi, pi, pi…W pewnej chwili „ kura” zatrzymuje się, nasłuchuje, rękami naśladuje machanie skrzydłami – zbliża się niebezpieczeństwo. „ Kurczatko” przykuca za „ kurą”i tula się do siebie. Kiedy muzyka się powtarza, ptaki ponownie spacerują. Przy powtórzeniu zabawy następuje zmiana ról.

https://www.youtube.com/watch?v=e2ziz9Z6G84&ab_channel=Kratery- link do tańca

 

Poproszę teraz Rodziców, by przygotowali Wam MISIE żółty papier, nożyczki, klej i żebyście wykonali żółtego kurczaczka z papieru. Podpowiedź, jak go zrobić znajdziecie poniżej w linku.

https://www.youtube.com/watch?v=MtHf2pUbz3A&ab_channel=KolerCreative- link do pracy plastycznej

 

 

Zapraszam jeszcze do wspólnych ćwiczeń gimnastycznych

 

https://www.youtube.com/watch?v=vkwzFVN2Bds&ab_channel=FitnessAnytimeandAnywherebyMarzena- link do ćwiczeń ruchowych

 

ZABAWY I ĆWICZENIA W RAMACH POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ

 

 

Usprawnianie mowy

Wymowa głosek syczących i szumiących

 „Szczypawka”

Jedna szczypawka, drugiej szczypawce

Opowiadały bajki na trawce.

Obok usiadły dwa małe świerszcze,

Mówiły ładnie, prosiły jeszcze.

„Skrzaty”

Szara jesień szara, szumią, szumią liście.

Poszły małe skrzaty, szukać ciepłej chaty.

Szukają, szukają, mało czasu mają.

Gdy się nie pośpieszą, kaszlu wnet dostaną.

„ Szklarz”

Wyleciały szyby z okien, szklarz popatrzył jednym okiem. Nowe szyby wstawił szybko, możesz usiąść znów pod szybą.

„Zabawa w kotka i myszkę”

Szuru, szuru, szuru, myszka mała,

Po spiżarni grasowała.

Szuru, szuru, szara mysz,

Kot ją goni. A kysz mysz!

 

Ćwiczenia rozwijające pamięć i koncentrację uwagi

- układanie puzzli

-słuchanie i nazywanie odgłosów z otoczenia

-gry planszowe

-rysunek na plecach rodzica

-nazywanie i wskazywanie na sobie różnych części ciała

-lampa, podłoga, nos- mówimy podane słowa i pokazujemy je ręką, ( dziecko pokazuje z nami),potem prowadzący co innego mówi, a co innego pokazuje( prosimy dziecko, żeby pokazywało tylko to, co mówimy)

 

 

 

                                           ŻYCZĘ DOBREJ ZABAWY I MIŁEGO DNIAsmiley

 

 

 

czytano: 63 razy

autor: p2zawiercie.pl

data dodania: 2021-04-09 08:05:25

Ciekawostki

 • „To moje przedszkole – tu się bawię, uczę, rozwijam” Zapewnienie warunków bezpiecznego pobytu dziecka w przedszkolu i poza nim oraz serdeczne, podmiotowe podejście do wychowanka, wynikiem czego jest pozyskiwanie sympatii i zaufania. Wzbogacanie bazy materialnej i podnoszenie estetyki ...dalej 
 • „Każdy z nas jest inny” Akceptacja samego siebie, bazowanie na indywidualnych predyspozycjach, rozwijanie uzdolnień, pomoc w pokonywaniu trudności, radzenie sobie z nimi. Całościowa, wnikliwa obserwacja dziecka z nastawieniem na uzyskanie określonych efektów rozwojowych dziecka.dalej 
 • „Ty zawsze masz dla mnie czas, rozumiesz moje potrzeby” Świadoma, pełna zaangażowania praca nauczycieli poprzez odpowiedni dobór zabaw, by autentycznie odpowiadały potrzebom dzieci i zaspakajały ich ciekawość świata. Samokształcenie nauczycieli, doskonalenie zawodowe, wykorzystywanie ...dalej 
Wycieczka do parku
Wycieczka na skrzyżowanie
Ratownicy GOPR
Dzień dziecka

Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka Zawiercie
ul. Marszałkowska 28, 42-400 Zawiercie

tel.: 32 67 226 10
e-mail: p2zawiercie@zawiercie.eu

 • IMG_20210511_1016341631
 • IMG_20210511_101323085_HDR1
 • IMG_20210511_101238913_HDR1
 • IMG_20210511_101204268_HDR1
 • IMG_20210511_1009531371
Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka Zawiercie
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Wersja mobilna