Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

p2zawiercie@zawiercie.eu

32 67 226 10

Zdjęcie

Odkryj z nami świat przedszkolaka

Grupy

Wróbelki

Wirtualna wycieczka do Francji

Wirtualna wycieczka do Francji

"Podróże po Europie"- poznajemy wybrane kraje Unii Europejskiej z wykorzystaniem technologii informacyjnej. Wirtualne podróże po miastach i muzeach to jedno z zadań Rocznego Planu Pracy Przedszkola. 12 stycznia dzieci z grupy "Wróbelki" wybrały się na wirtualną wycieczkę do Francji a szczególnie dużo uwagi poświęciły na zwiedzanie jej stolicy- Paryża. Dzieci dowiedziały się kilku ciekawostek:

1. Pod względem zajmowanej powierzchni Francja jest 1,8 raza większa od Polski.

2. Najwyższym francuskim szczytem jest Mont Blanc leżący w Alpach. To także najwyższy szczyt na naszym kontynencie.

3. Francuska flaga nazywana Tricolore, składa się z trzech pionowych pasów. Patrząc od lewej strony są one w kolorach: niebieskim, białym i czerwonym. Barwa niebieska i czerwona są uważane za tradycyjne kolory Paryża. Biel odnosi się do wcześniejszej flagi królewskiej.

4. Polonia w tym kraju liczy ponad milion osób. Jednymi z najbardziej znanych są Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Adam Mickiewicz, czy żyjący obecnie Matt Pokora.

5. W jednej z kawiarni w Nicei wprowadzono dwa cenniki - dla osób, które używają słów "dzień dobry" oraz "proszę" kawa jest tańsza, osoby bez znajomości tych wyrażeń są zmuszeni zapłacić nieco więcej.

6. Jedną z najchętniej odwiedzanych paryskich atrakcji - wieżę Eiffla - wzniesiono w 1889 roku z okazji Wystawy Światowej. Miała upamiętnić także setną rocznicę rewolucji francuskiej i być dowodem na wysoki poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne Francji.

7. Wysokość całkowita wieży Eiffla wynosi 324 metry, jednak w ciągu roku są miesiące, podczas których budowla jest mniejsza bądź większa. Jak to możliwe? Obiekt wykonano ze stali, który ma wysoki współczynnik rozszerzalności pod wpływem temperatury. W zależności od pory roku jej wysokość zmienia się o około 15 cm. Najwyższa jest w miesiącach lipiec-sierpień

.8. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych francuskich zabytków jest katedra Notre-Dame w Paryżu.

9. Paryski Luwr jest jednym z największych muzeów na świecie. Każdego roku odwiedza go około 9 milionów turystów. Jego zbiory są ogromne. Wyliczono, że gdyby poświęcić każdemu eksponatowi 30 sekund, to na zapoznanie się z całą kolekcją należy poświecić 100 dni.

10. Dzieci we francuskich szkołach podstawowych nie mogą spożywać potraw z ketchupem.

11. Francuski rząd wręcza medale obywatelom, którzy "z powodzeniem i godnością wychowali kilka dzieci". Wręczany medal nosi nazwę "Medal Francuskiej Rodziny".

12. Francja była pierwszym krajem, który wprowadził tablice rejestracyjne.

17

STY

2022

93

razy

czytano

Wrobelki

Zdjęcie
Logo serwisu.

Dane przedszkola

 

Przedszkole Nr 2 im. Misia Uszatka w Zawierciu
42-400 Zawiercie
ul. Marszałkowska 28
woj. Śląskie

Logo serwisu.

Kontakt

 

p2zawiercie@zawiercie.eu
32 67 226 10

Logo serwisu.
Zdjęcie: .

Przewiń stronę na samą górę.

Logo serwisu.

Ukryj moduł.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:
Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia